31 Mart 2010 Çarşamba

ASB AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ: APC101 APAÇİLİĞE GİRİŞ (INTRODUCTION TO APACHITY)

Pek muhterem Ablog Sublog Blog okurlarım, bugün hepimiz adına akademik bağlamda büyük bir gün. Neden derseniz, ki dersiniz bilirim, bugün muhteşem bir bölümün startını vermekteyim. Birçok okurumun kişisel gelişimine katkısı olacağını düşündüğüm ASB Açıköğretim Fakültesi, eğitim-öğretim hayatına başlıyor. İlk dersimiz ise günümüzün trend tarzları arasında yer alan apaçilik ile ilgili. Düz liselerdeki anadolunun bağrından kopmuş birbirinden güzel, fakat eğitimsiz genç kızlarımıza ilgi duyan okurlarımın kesinlikle kaçırmaması gereken bir ders. Yoklama yok, quiz yok, vize-final hiç yok. Sadece öğrenime önem veren fakültemizde kontenjan sınırı da yok. İyisi mi hemen kaydınızı yaptırın ve birbirinden eğlenceli ve öğretici dersleri kaçırmayın. Dilerseniz ilk dersimize başlayarak fakültemizin hepimiz için hayırlı olmasını temenni edelim.

Sevgili öğrenciler, bugünkü dersimiz az önce de bahsettiğim gibi apaçilik üzerine. Bu zamana kadar apaçi olmak istemiş, ancak olamamış olabilirsiniz. Bugünkü dersimizden sonra, apaçilik hakkında birçok apaçiden daha fazla teorik bilgiye sahip olacaksınız. Pratiğe dökmesi ise tamamen şahsi kabiliyetiniz ve zevklerinize kalmış.

Görünenin aksine gayet zor bir yaşam tarzı olan apaçilik, tahminen 2000'li yılların başında bulunmuştur, günümüzde ise adeta altın çağını yaşamaktadır. Bu akım, yapılan araştırmalarca punk,metal,emo,gothic gibi alt kültürlerden sonra gelen en güçlü akımlardan bir tanesidir. Gücünü mensuplarının maddi durum yetersizliğinden ve çeşitli Amerika altyapılı tv dizilerinden alan apaçilik, sanılanın aksine oldukça detay içerir.

Biz bu dersimizde apaçiliği 4 ana başlık altında inceleyeceğiz. Bunlar;

1-Saç stilleri
2-Giyim-Kuşam-Moda
3-Müzik
4-Kültür

olan ana başlıklardır.

1-Saç stilleri

Apaçiliğin özünde en önemli kavramların başında gelir saç stili. Belli bir kesim tarzının ön plana çıkmadığı saç stillerinde mühim olan aykırılık ve anormalliktir. Saçın beklenmedik bir bölgesine vurulan ustura, her biri ayrı bir doğrultuya bakarak 3 boyuta meydan okuyan saç telleri ve ensede bırakılan perçemler öne çıkan simgelerdir. Çeşitli Bank Asya 1. Ligi oyuncularında da rastlanan bu kesimler apaçiliğin bir nevi gövde gösterisidir. Jöle, sprey, wax, dax ve bilumum saç şekillendiricileri adeta silahıdır apaçinin. Öndeki saçların yatırılması ve arkadaki saçların dikilmesi ile elde edilen stil ise her apaçinin rüyasıdır.

2-Giyim-Kuşam-Moda

Apaçi modası deyince aklımıza gelmesi gereken en önemli nokta yine olağandışılıktır. Kah rengarenk, kah yakası paçası bir yerde, kah "mevsime isyan", kah "kesime anarşi" şeklinde binbir çeşit style(apaçi terminolojisinde stayla diye geçer) apaçileri süsler. Resimde de dikkat edeceğiniz üzere göbeğe kadar açık yakası dikilmiş gömlekler, tişört üstü yelekler, bir çok ünlü markanın taklidi ayakkabılar,kotlar ve gözlükler, solarium ve tabii ki çeşitli duruşlar apaçilerin vazgeçilmezleri arasında gelir. Sol alt köşede biri sweatshirt, diğeri t-shirt, bir diğeri gömlek üzeri hırka ve sonuncusu da triko üzeri atkı giyen apaçilerimize bakarak "mevsime isyan" ile neyi kastettiğimi çok daha iyi anlayacaksınız sevgili öğrencilerim. Bir diğer apaçimizdeki çakma nike kolluk ise logodaki tutarsızlığıyla apaçi modasında son nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada dikkat etmemiz gereken en önemli husus ise bu kıyafetlerin hiçbirinin birim başına 10tl yi geçmemesi gerekliliğidir.

3-Müzik

Apaçilerin olmazsa olmazlarından birisi de müziktir sevgili öğrenciler. Tam olarak türü kestirilemeyen bu tarz, kulağa rap-arabesk sentezi olarak gelmektedir. Apaçi müziğinin babası olarak görülen İsmail YK tam anlamıyla apaçi müziği yapan tek sanatçıdır. Can-Kan'da yaptığı müzikle, apaçi müziğine çok hizmeti geçmiş bir diğer gruptur. Apaçi müziğinin ayırt edici özelliği nedir derseniz ise, bu müzik türü apaçiler tarafından cep telefonlarından ulu orta yayın yaparak dinlenmekte, park-bahçe, köşe başları, mesire ve piknik alanları demeden her türlü alanda yüksek sesle çalınmaktadır. Bir dönem apaçi popülasyonunu kendinden geçiren "çek git bebeğim uzaklara" adlı parça ise şu zaman kadar yapılan en muhteşem parçalardan biri olup apaçi klasikleri arasındaki yerini çoktan almıştır. Bunun yanında underground,hiphop ve techno tarzı müziklerin apaçi müziğine uyarlamasıyla elde edilen bir çok mix, apaçi müziğinin bütünlüğünü oluşturan bir diğer alt katmandır.

4-Kültür

Apaçi kültürünün tam olarak ne olduğu bilinmese de bir kaç karakteristik özelliğinden bahsetmekte fayda var sevgili öğrenciler. Bunlardan birisi bir önceki müzik ana başlığının kültür üzerindeki yansımasıdır dersek emin olun yanlış birşey yapmış olmayız. Apaçiler sanal alemdeki rumuzlarının başına Mc ve Dj kısaltmalarını koyarak apaçi müziğine emek verdiklerini gösterirler. Yaptıkları mixleri kendilerine ait fotoğrafların arkaplanına ekleyerek videolar oluşturur, bu videoları internette bir çok paylaşım sitesinde hunharca yayınlayarak bu kültürü yaymaya çalışırlar.

Bir diğer husus ise apaçilerin tabanında yiğit-mert anadolu civanları yatması sebebiyle yürüyüşlerine akseden, kolları ve bacakları açık tutarak(horozlanma) yürüme şeklidir. Kadınının yanında üzerindeki renklerin aksine maço bir karakteri benimseyen apaçiler, kendi aralarında aşırı samimi anlamında kullanırsak g.te parmak birer şeftalidir.

Akademik kariyerleri lise ile sonlanan apaçilerimiz, sahip olamadıkları maddi gücü taklit etme yoluyla egolarını tatmin etmenin belki de en üst mertebesindedir. Taklit marka sektörünün önlenemez yükselişiyle fiyatların dibe vurması, apaçilerin tv de gördükleri marka ve kıyafetlerin taklitlerine 1/100 fiyatına ulaşabilmesi sonucunu doğurmuş ve "daydreams" adı verilen gündüz rüyalarını görmeye başlamışlardır. Michael Jakson ne kadar beyaz olduysa, apaçilerimiz de o kadar statü sahibi olmuştur ne yazık ki.

Apaçilerimizin kültürel özelliklerinden birisi de kendilerine has danslarıdır. Bu danslar keskin figürlerin ritmle birlikte senkron bir şekilde sergilenmesinden oluşmaktadır. Ellerin ve kolların bacaklara nazaran daha çok kullanıldığı figürlerin icrası kolay olmamakla birlikte apaçi ruhunun dışavurumudur da diyebiliriz. Bu bağlamda linkini paylaşacağım bu iki olağanüstü videoya başvurmanız, konuyu daha iyi anlamanıza da yardımcı olacaktır sevgili öğrenciler;

http://www.youtube.com/watch?v=Wt7X-SUtvEM

http://www.youtube.com/watch?v=zBA35QQoUeY

Kaba tabirle içki-sigara, mevzu ve karı-kız üçgeninde liseye devam eden yahut liseden mezun olduktan sonra kargo şirketlerinde, fast-food restoranlarında ya da el ilanları dağıtarak yaşamını idam ettiren apaçiler, kültürel anlamda kendi aralarında bir jargon oluşturmuşsa da bundan bilim dünyasının henüz haberi yok sevgili öğrenciler. Kültür alanına yönelik elimizde daha fazla veri bulunmadığından dersimizi burada noktalıyor, önümüzdeki zaman diliminde yeni bilgilere ulaşmamız durumunda, bu dersin bir üstü olacak olan APC102 kodlu derse kayıt yaptırabilirsiniz diye de ekliyorum. Dersimiz bitmiştir, tenefüse çıkabilirsiniz.

4 yorum:

  1. ahahah saç stiline bi de resimlere çok güldüm ben ya :)

    YanıtlaSil
  2. görsellerimizin tamamı el yordamıyla microsoft paint'te oluşturulmaktadır:D eğlenmene de ayrıca sevindim, yurtta apaçi dünyada apaçi:D

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails