25 Ocak 2010 Pazartesi

GÜN IŞIĞINA ÇIKAMAYAN FİLM ŞERİTLERİ: STAR WARS EPISODE-VII

Finaller sebebiyle uzunca bir süre ayrı düştük sevgili okurlarım. Bunu telafi etmek adına oldukça ilginizi çekecek yepyeni bir bölüm ile karşınızdayım. Sinemasever okurlarımdan bu yeni bölüm hakkında eleştiriler beklemek de yanlış olmaz sanırım. Dilerseniz vakit kaybetmeden Star Wars serisine farklı bir açıdan bakmaya başlayalım.

Cnbc-e de bildiğiniz üzere Star Wars efsanesi tekrar başladı ve dün gece saat 22:00 da Episode-I yayınlandı. İlk izlediğim zamanın üzerinden uzunca yıllar geçmesine rağmen hala konuya hakim olmam beni ziyadesiyle mutlu etse de, ilginç olan bu sefer bu güzide filme, daha geniş bir açıdan yaklaşma fırsatı yakalamış olmamdı.

Yakın dostum ve sıkı bir Star Wars fanatiği olan Murat Can Baykal ile film üzerine kritikler yaparken esasen filmin komplo teorisi tadında gizli bir altyapısı olabileceği fikrine kapıldık. "O da nedir?" derseniz, hazır olun sevgili okurlarım; Star Wars ve Tasavvuf Felsefesi.

Jedi felsefesinin tasavvuf felsefesinden esinlenerek yaratıldığı teorisini destekleyen bir çok kanıt Episode-I de gözümüze çarpmaktadır canlarım. Talebe yetiştirmeler olsun, ustaya saygı olsun, yuvarlak biçimde dizilmiş Jedi konseyi olsun, şeyh efendi Yoda olsun, yok efendim hepimiz Güç'ten geldik, vay efendim, Güç herşeyin içinde vardır, gibi yaklaşımlarla bünyemizi kıllandıran Jedi replikleri, "yahu bu senarist tasavvuftan etkilenmiş olmasın" dedirtmeyi başarmıştır bizlere.

"Herşey iyi güzel de, nereden öğrendiler acaba bunu?" sorusuyla karşı karşıya kaldığım dakikalarda ise aklım 2 önemli isim üzerinde durdu sevgili okurlarım. Birinci isim Amerika'nın yapı taşlarından olan Fethullah Gömen, ikincisi ve üzerinde en çok yoğunlaştığım isim de Hasan Mezarcı. Neden Hasan Mezarcı'nın üzüerinde daha çok yoğunlaştın derseniz, kendisinin kılık kıyafet ve mizaç olarak Star Wars konseptine daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Hasan Mezarcı'dan alınan tasavvuf bilgileri ışığında çekildiğini düşündüğüm Star Wars, Hasan Mezarcı'nın hayatında da derin etkler bırakmış olacak ki, o muhteşem dizaynı ile gözlerimizi alan sarı ağırlıklı Sith kıyafeti ve ışın kılıcı-asa sentezi silahıyla akıllara kazınmakta hiç de geç kalmamıştır. Hatta ve hatta gizli kalmış ve gün ışığına çıkmamış bir Episode-VII olduğu söylentisi de kulisleri çalkalamakla kalmamış, sonrasında da fışkırtmıştır.
Bu söylenti üzerine üzerine yaptığımız uzun ve hummalı araştırmalar sonucu, sizler için gizli Episode'u bulmayı başardık sevgili Ablog Sublog Blog okurları. Hazırsanız ve derin bir nefes aldıysanız, işte karşınızda Epidose VII ve filmin saklanan afişi:
Star Wars Episode-VII: Return Of The Galactic Clown
Gün ışığına çıkmamış tek film bırakmayana kadar sizlerle olan birlikteliğimiz devam edecek sevgili okurlarım. Unutmayınız ki sansür bizleri durdurmak için kafi değildir. Esen kalın.

1 yorum:

  1. dıtdıt dıııı dııı dııı dıdıt dıt dııııı!

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails