2 Ocak 2010 Cumartesi

FELSEFE KUŞAĞI: KOLORMATİKİZM (Kolormatikcilik)
Sevgili Ablog Sublog Blog okurları, bugün belkide 2009 yılının en büyük felsefi gelişmesi olan Kolormatikizm den bahsedeceğim. Uzun yıllardan beri felsefi çevreleri bu kadar heyecanlandıran bir olay olmayışı, beni bu konunun üzerinde yoğunlaşmaya ve hala duymayanlar varsa, duyurmaya teşvik etti. Yeni felsefi akımımızın adı Kolormatikizm, yani Kolormatikcilik.

Bu felsefi akımımızın çıkış noktası lokasyon olarak Doğu Karadeniz bölgemizdeki bir oto pazarı. Akımın yaratıcısının adı henüz bilinmese de kendisinin görüntüleri elimizde mevcut. Herşey iyi hoş da, peki nedir bu Kolormatikizm?

Kolormatikizm, özünde birçok düşünceyi ve felsefeyi barındıran, gerek Pragmatizm gerekse Modernizm akımlarından etkilenen, aynı zamanda Pozitivizmi çıkış noktası olarak kabul eden günümüzün belki de en önemli felsefi akımıdır.

Kolormatikizmi açmak gerekirse, bilimsel bir sorgunun, bir dış kaynaktan gelen nihai sebepleri aramayan ama direkt gözleme açık olan gerçekler arasındaki ilişkilerle sınır tanımamasını söyleyen, fakat uygulanabildiği ölçüde gerçek olduğu savına dayandırılan bir felsefi akımdır diyebiliriz. Buna göre, eğer bir olgu ya da görüş pratikte uygulanabiliyorsa ve başarı veriyorsa, mekanizmaları tartışılmaksızın doğru kabul edilmelidir, tersi durumda da yolunda gitmeyen birşey olursa, sanki ters giden hiçbirşey olmuyormuş gibi istifini bozmadan, renk vermeden olgunun doğruluğuna kalben inanarak hayat akışına devam etmektir.

Akımın yaratıcısı olarak kabul edilen Kolormatik Amca, bu akımdan etkilenecek olanlara mirasen ve Kolormatikizm'i yaşam felsefesi olarak kabul edeceklere hitaben çok önemli bir kaynak olan, kendisinin felsefeyi bizzat uygularken görüntülendiği bir video bırakmıştır. Birtakım cahillerin "Mala Bağlayan Kolormatik Amca" şeklinde internette paylaşıma açtığı video, birçok bilim çevresince heyecanla karşılanmıştır.

Görüntüyü izleyecek olan arkadaşların dikkat etmesi gereken en önemli nokta, felsefenin icrasının doruğa çıktığı, muhabirin "Oto pazarında bir artış var mı son zamanlarda?" sorusuna cevaben verilen "Artiz mi? Ne artizi? Artiz ne arar la bazarda?" yanıtıdır. Daha sonra verilen yanıt çerçevesinde devam edilen konuşma esnasındaki tamamlayıcı mimikler(kaşların ve omuzların senkron biçimde kalkıp inmesi), bütüne bakılınca görülebilecek bir sanat eserinin parçalarıdır diyebiliriz. Bu noktada olayın "uygulanabildiği ölçüde gerçek olduğu savı" başgöstermektedir. "Artiz olarak gelmez bize o işler" şeklindeki açıklamasıyla da "bir dış kaynaktan gelen nihai sebepleri aramayan" umarsız bir tavırla kendini verdiği yanıtın doğruluğuna inandırmak suretiyle yarattığı olguyu geliştirmektedir.

İkinci dikkat edilmesi gereken ve felsefenin uygulanmasında belki de en büyük pay sahibi olan kısım ise, muhabirin "Artış var mı?" şeklinde üstüne basarak vurguladığı soruyu takiben verilen, "Ha artış mı diyorsun?" şeklinde, soruya soruyla cevap verme metodudur. An itibariyle "sanki ters giden hiçbirşey olmuyormuş gibi istifini bozmadan, renk vermeden olgunun doğruluğuna kalben inanarak hayat akışına devam etme" teması işlenmekle beraber, "Ha artış mı diyorsun?" denilerek kabahat de muhabire yüklenmektedir.

En önemli kısım olan kolormatik gözlüklere değinmenin vakti de gelmiştir sevgili okurlar. Bu felsefi akımın bir neferi olmak istiyorsak muhakkak o gözlüklerden bir veya birkaç adet edinmeliyiz. Sebebine gelince Kolormatikizm felsefenin yaşamımıza adaptasyonunda çok önemli bir rol üstlenmektedir bu gözlük. Felsefenin uygulanışı esnasında gözlerin gözükmemesi büyük bir önem taşımaktadır. Keza gözlerden verilebilecek aksi bir mesaj tüm uygulanışı bir anda yerle bir edecektir. Vakur ve cool duruşumuzdan ödün vermemek adına, karşımızdakini yansıtan kolormatik gözlüğümüzle bu akımın en önde giden savunucularından olmamamız işten bile değildir.

Haliyle Kolormatikizm felsefesinin hayattaki yansımalarından alınacak keyifin büyüklüğü de tartışılmazdır sevgili okurlarım. Kolormatik Amca'yı bu büyük başarısından ve felsefe bilimine yaptığı katkılardan dolayı huzurlarınızda bir kez daha tebrik eder, Türk insanının istediği zaman kendinden beklenmeyecek büyüklükte işler başarabileceğini de eklemek isterim. Kolormatikizm sizinle olsun, esen kalın...

1 yorum:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails