18 Ekim 2009 Pazar

ERMIPEDIA - The Free Encyclopedia

Sevgili okurlarım, sizlere blogumuzdaki yeni bölümümüzü takdim etmekten büyük onur ve gurur duyuyorum: ERMIPEDIA. Bu bölümde bundan sonra, hayatımızda karşılaştığımız sözcüklerin ve sözcük öbeklerinin, sözlük anlamlarının dışında, aslında ne manalara geldiklerini irdeleyeceğiz. Kültürel bir bölüm olduğundan, bilhassa Türkiye'ye ve Türkçe'ye çok fazla hakim olmayan arkadaşların kesinlikle kaçırmadan takip etmeleri gereken bir bölüm olduğunu düşünmekteyim. Hiç vakit kaybetmeden bugünkü sözcük öbeğimize geçelim dilerseniz:
"Biz biraz daha dolaşalım, bulamazsak..."

İlk olarak Cilalı taş devrinde, insanların toprağı ekip biçmesi ve hayvanları evcilleştirmesi sonucu ortaya çıkan ürün bolluğu sebebiyle oluşturulan takas mekanizması esnasında:

"-elmanı bize versene
-2 tane kestaneni alırım ama
-o zaman biz biraz daha dolaşalım bulamazsak...
-tamam ",

şeklinde kullanıldığı varsayılan bu sözcük öbeği, akabinde her devirde büyük itibar görmüştür.

Bunun yanında, bu güzide öbeğin, tarihin bazı kırılma noktalarında kullanıldığı bilgisine de ulaşmaktayız sevgili okurlarım. Dilerseniz bu önemli noktaların birkaçındaki kullanım şekillerine bi göz atalım.

I. Viyana Kuşatması Esnasında;

Kanuni Sultan Süleyman: Lan Ferdinand Viyana'yı bana versene!
Ferdinand: 120.000 kişilik ordu yetmez ama, bak kışta geldi şartlar zor.
Kanuni Sultan Süleyman: Eee, şehir biraz eski gibi duruyor gerçi. O zaman biz biraz daha dolaşalım, bulamazsak...
Ferdinand: Tamam siz bir gezinin, bakının içinize sinsin.

İzmirin İşgali;

Yunan Ordusu: Türkler, İzmir'i bize versenize!
3. Kolordu: Yalnız çok büyük g.t ister İzmir'i almak, heleki Büyük Taarruz başladı şimdilerde.
Yunan Ordusu: Hmm. Zaten tam aklımızdaki şehir değildi ya. Peki biz biraz daha dolaşalım, bulamazsak...
3. Kolordu: Tamam, siz sahildeki yerlere bakın, biz birazdan ilgileniriz sizinle, oralar daha serin hem.

Günümüzde ise bilhassa ticari sektörlerde sıkça duyduğumuz bu sözcük öbeği, işitenleri zıvanadan çıkarsa da, söyleyenlerin "can simidi" konumundadır sevgili okurlarım. En sık olarak tekstil sektöründe karşılaştğımız bu öbek, kullanıldığı anda, söyleyen ve işiten tarafından gerçek manası açıkça bilinse de genelde çift taraflı olarak "inanmış gibi" yapmayla sonuçlandırılır. Çoğunlukta işiten tarafından, "tabii tabii, siz bir bakın gezin görün sonra beklerim" şeklinde cevaplansa da, anüsünden terler damlaya damlaya, istenilen ürünün binbir çeşidini müşterisinin önüne seren fakat yine de sonuca gidemeyen, bunun neticesinde kan beynine sıçrayan, bu sözcük öbeğinin muhatabı, "paran yoksa ne uğraştırıyorsun beni?" şeklinde rencide yoluna gider.

Sonuç olarak bu sözcük öbeği, günümüzde yerine göre 2 anlam taşımaktadır sevgili okurlarım;

1-Param yetmedi, sıvışıyorum.
2-Bak gidiyorum, en son "olurunu" söyle.

Herşeyin olduğu gibi bu ifadenin de avantajları ve dezavantajları olacak elbette. Maddeler halinde sıralamanın güzelliğine doyum olmayacağından dilerseniz bir göz atalım.

Avantajları:

-Paranızın yeterli olmadığı durumlarda sarf etmeniz, (eğer dış görünümünüz "parası var" imajı uyandırıyorsa) aklınızdaki ürünü "tam olarak" bulamadığınız havasını yaratarak günü kurtarır.

-Satıcının, sizi kaçırmamak adına, "sürpriz son saniye indirimlerine" gitmesi sonucunu doğurabilir.

-Rekabeti kızıştırması akabinde tekelci yaklaşımı zedeleyerek, son kullancıya fayda sağlar. (ya yandaki dükkandan alırsa kaygısı)

Dezavantajları:

-Satıcının yorulmasını öngören satışlarda, rencide edilme tehlikesi. (Ör: Ayakkabı ve mücevherat sektörü)

-Yalan söylemenin verdiği vicdani rahatsızlık.

-Egosal ezilme.

Final yapma adına son söyleyebileceğim bu sözcük öbeğini kullanmayan insan olmadığını düşünmemdir sevgili okurlarım. Muhtemelen 2012 yılında dünyamız yok olmazsa, tam gaz kullanmaya da devam edeceğiz. Artık manasını tamamen özümsediğinize göre gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bir sonraki incelememize kadar bilgiyle kalın. Unutmayın ki ERMIPEDIA sizi daima doğru bilgiyle kucaklaştırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails