31 Ağustos 2009 Pazartesi

DISCOVERMAN CHANNEL -BELGESEL- Karşılıksız seven canlı türü: Unreturnedia loveris (anritörndia lavıris)

Sevgili okurlar, bugünkü belgeselimizin konusu olan canlılar, unreturnedia loveris’ler. Doğada çok fazla rastlanmayan bu canlılar hakkındaki bilgilerin, aşırı derecede ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum. İsterseniz derhal incelememize geçelim.

19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başları arasında ortaya çıkmış olan unreturnedia loveris’ler, hızla çoğalarak bütün dünyaya yayılmışlardır. Geniş bir coğrafyada yaşayan bu canlılar, bulundukları her ortama, yaşam şartlarının oluşmasıyla birlikte, kolayca uyum sağlamışlardır. Yaşamlarının büyük bir bölümünü bireysel olarak sürdüren unreturnedia loveris’ler, söz konusu ruhlarını tatmin eden aktiviteler olunca, sürü halinde takılırlar. Diğer unreturnedia loveris’ler ile bir araya geldiklerinde, bu manzara görülmeye değerdir. Büyük bir eğlence ve gürültü kaçınılmazdır. Hep bir ağızdan bağırırlar, çağırırlar, hoplarlar, zıplarlar.

Sınıflandırmamız gerekirse Türkiye coğrafyasındaki unreturnedia loveris’ler 3 ana familyadan gelmektedirler. Bu familyalar dışındaki türler, sınıflandıracağımız bu 3 ana familyanın alt türleri olmaktır.

1. unreturnedia loveris fenerbahçellum
2. unreturnedia loveris galatasarayula
3. unreturnedia loveris beşiktaşomorpha

Unreturnedia loveris’ler karşılıksız sevmeleri sayesinde bu ismi kazanmışlardır. Ellerine hiçbir şey geçmediği halde var güçleriyle sevmeye devam ederler. Arkadaşlıkları, dostlukları, sevgileri herkesten daha gerçektir. “Sevinmek için sevmedik” cümlesi tam da onları ifade etmektedir.

Bu canlılar için hayat diğerlerininkinden biraz daha zordur. Çünkü ellerinde olmayan olayları, ömürleri boyunca savunmak zorunda hissederler kendilerini. An olur Anfield Road’da 8 gol yiyerek şampiyonlar ligi rekorunu kırar tişörtlere baskı olurlar, an olur seyirciyi skoru 4-2 ye getirip susturabileceğini düşünen local yıldızlarla Old Trafford’da 6-2 den tavşan yaparlar, an olur kupasını aldıkları Uefa’da Norveç esnaf ve sanatkarından oluşan Tromsø adında bir takıma elenirler, gıkları çıkmaz. Takımlarına toz kondurmaz, her şeye rağmen olabildiklerince destek olurlar. Yeri gelir sigarayı bırakırlar kombine alırlar, yeri gelir derbi sonrası formalarını çıkarmayıp taş ve sopaların hedefi olurlar, yeri gelir her iddiaya orijinal formasına girerler, yeri gelir lisanslı ürün diye 10 liralık tişörte 50 lira, 2 liralık kupaya 20 lira verirler. Son dakikada atılan bir gol ile kazanılmış bir maç Nirvana’ya ulaşmaktır onlar için. Trafikte karşılaştıkları takımlarının baş harflerinden oluşan plakalı araçlara ellerinden gelen yardımı yaparlar. Karşı cinsi onlara en güzel gösteren kıyafet, tuttukları takımın formasıdır. Takımlarının tarihlerini anlatan dvd’leri izlerken gözleri dolar ve bir kez daha gurur duyarlar kendileriyle. O takımın her türk oyuncusu akrabasıdır, her yöneticisi müdürüdür, her başkanı başbakanıdır onların. Hayatta yükselinebilecek en büyük mevki, kulüplerinin başkanlığıdır unreturnedia loveris’lerin..

Sevdikleri karşı cinsin tuttuğu takımı her ne kadar umursamaz gibi görünseler de, unreturnedia loveris’ler için bu çok önemlidir. Kendi familyasından bir karşı cins ile karşılaştıklarında aşırı derecede heyecanlanır ve onu etkilemek için kabardıkça kabarırlar. İki aynı familya üyesi unreturnedia loveris’in beraberliği kutsaldır. Hemen takımlarının kuruluş yıldönümünü 2’şer hane şeklinde formalarının arkasına yazdırarak, birbirlerine sarılır, düşman çatlatırlar.

Bununla beraber, unreturnedia loveris’ler sevdikleri karşı cinsin kendi familyasından olmadığını, diğer familyadan olduğunu öğrenirlerse buna da çok sevinirler. Keza zevkli ve rekabet dolu günler onları beklemektedir. “Oğlum ya benim takıldığım manita dişi kartallardanmış iyi mi?” şeklinde bir haber veren unreturnedia loveris fenerbahçellum, familyası tarafından dışlanmaz, aksine sevinilerek, “artık inönü’deki derbiyi kapalıda izlersiniz beraber” şeklinde makaralara da konu edilir.

Yıllar boyu unreturnedia loveris’ler toplumda “aşırı” olarak kabul edilse de, bu olgu yavaş yavaş doğruluğunu kaybetmektedir. Gerçek anlamda karşılıksız sevebilen bu canlılar hayatlarına giren herkesi, ya sevmezler ya da hiçbir karşılık beklemeden severler. Birbirleriyle çoğu zaman geçinemez gibi gözüken unreturnedia loveris’ler, milli takım maçlarında sanki aynı familyadanmışçasına bir araya gelirler. Avrupa kupası maçlarında ise dışarıdan diğer familyanın başarısız olmasını istiyor gibi gözükseler de, içten içe kazanmalarını isterler. Aynı familyadan olmasalar bile genetik olarak aynı şubedendirler.

Son olarak sevgili okurlar, hala aramızda bu canlılara karşı önyargılı olanlarımız varsa derhal bu önyargılarını bir kenara bırakmalarını ve onlarla iyi dost olmalarını tavsiye ediyoruz. Karşılıksız sevmenin imkansız gibi göründüğü günümüzde, unreturnedia loveris’lerin değeri bir kat daha artmıştır.

Sevgili okurlar, ne yazık ki bize ayrılan sürenin de sonuna geldik. Bir dahaki programda görüşmek üzere. Doğayla kalın.

Special thanks to Serhat Kaya and Metin Gürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails